Prawie 800 nowych miejsc przedszkolnych w Gdańsku!

 

 

 

Rozmowa z Piotrem Szelągiem - Członkiem Zarządu Pozytywnych Inicjatyw: 

 

Redaktor: Wciąż narzekamy na niewystarczającą liczbę miejsc opieki w przedszkolach publicznych. Czy Państwa projekt zmieni tą sytuację?

dr Piotr Szeląg (członek Zarządu Pozytywnych Inicjatyw) - Myślę, że w pewnym stopniu tak. Dzięki współpracy z Miastem Gdańsk oraz Uniwersytetem Gdańskim uda nam się 1 września tego roku otworzyć 4 placówki dla blisko 650 młodych gdańszczan.

 

R: Jakie są planowane opłaty w tych nowych placówkach?

P.Sz.: Planujemy, że będą to placówki publiczne, czyli praktycznie bezpłatne. Opłata w naszych przedszkolach będzie identyczna jak placówkach prowadzonych przez Miasto Gdańsk, czyli 5 pierwszych godzin będzie całkowicie darmowe, a za każdą następną godzinę rodzic ponosić będzie opłatę w wysokości 1 zł oraz koszty wyżywienia w granicach 8-9 zł dziennie. Wszystkie zajęcia dodatkowe w przedszkolach będą bezpłatne.

 

R: Czym te placówki będą się różniły od innych publicznych placówek w mieście?

P.Sz.: Jedyną różnicą będzie wprowadzana w tych przedszkolach autorska metoda edukacyjno-wychowawcza opracowana przez specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego pod kierownictwem Pani prof. Marii Mendel. Będzie to sięgnięcie po najlepsze osiągnięcia współczesnej pedagogiki. Realizowany każdego dnia program edukacyjny wzbogacony będzie o dodatkowe, interesujące zajęcia: informatyczne, logopedyczne, psychoruchowe, rytmiczno-muzyczne, nauki języków obcych, rozwijające kompetencje społeczno-obywatelskie, rozwijające kompetencje przyrodniczo- matematyczne, żeglarskie skierowane dla dzieci 5-6 letnich, zabawy konstrukcyjne i badawcze, biblioterapię – wychowanie przez czytanie.

 

R: Co chcecie Państwo przez to uzyskać?

P.Sz.: Chcemy upowszechnić dostęp do nowoczesnych i kreatywnych metod opieki i edukacji nad dziećmi do lat 6 dla jak najszerszej grupy gdańszczan. Często bowiem tego typu oferta dostępna jest jedynie w placówkach niepublicznych, gdzie opłata miesięczna sięga nawet do 1000 zł. W naszych nowych placówkach to wszystko będzie nieodpłatne.

 

R: W jakich rejonach miasta otwieracie Państwo swoje przedszkola?

P.Sz.: Staraliśmy się wybierać takie części Gdańska, w których zapotrzebowanie na opiekę przedszkolną jest największe. Stąd w aktualnej rekrutacji proponujemy mieszkańcom dwie placówki: Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 1 przy ul. Kilińskiego 5a w Gdańsku-Wrzeszczu oraz Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 3 przy ul. Trakt św. Wojciecha 143 w Gdańsku-Oruni. Następne dwie lokalizację przygotowywane są przy ul. Świętokrzyskiej w dzielnicy Orunia-Górna oraz przy ul. Łąkowej w Śródmieściu Gdańska. Przestrzeń tych placówek będzie nowoczesna i estetyczna, tak aby już swoją samą formą pozytywnie kształtować poczucie estetyki u naszych przedszkolaków.

 

R: Czy posiadacie jako Fundacja doświadczenie w opiece nad dziećmi?

P.Sz.: Jesteśmy organizacją pożytku publicznego zajmującą się wielowymiarowym rozwojem społecznym zwłaszcza opieką i edukacją. Mamy spore doświadczenie w dziedzinie edukacji. Prowadzimy szkoły publiczne i niepubliczne (w Gdańsku i Pucku) oraz sieć żłobków i przedszkoli, w tym przedszkole przy Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Zachęcamy do zapoznania z naszą aktywnością na stronie www.pozytywneinicjatywy.pl

 

R: Gdzie można dowiedzieć się czegoś więcej o powstających przedszkolach?

P.Sz.: Zachęcamy do odwiedzenia naszej witryny internetowej dedykowanej nowym placówkom: www.przedszkola.pozytywneinicjatywy.pl -tam można odnaleźć informacje o sposobie rekrutacji oraz o tym co wychowawczo proponujemy dzieciom oraz ich rodzicom. Strona będzie systematycznie aktualizowana o treści i zdjęcia dotyczące poszczególnych przedszkoli. Rekrutacja do przedszkola przy ul. Trakt Św. Wojciecha oraz ul. Kilińskiego 5a już trwa – zgłaszać można się poprzez Gdańską Platformę Edukacyjną. Natomiast rekrutacja do przedszkoli przy ul. Świętokrzyskiej oraz Łąkowej rozpocznie się na początku czerwca, ale już teraz można zgłaszać wstępne zainteresowanie drogą elektroniczną – dane kontaktowe znajdują się na naszej stronie internetowej. Ponadto uruchomiliśmy punkt rekrutacyjny, który znajduje się przy ul. Trakt Świętego Wojciecha 143 w Gdańsku, gdzie można uzyskać pełne informację o ofercie. 

 

Współpracujemy:

Pozytywne Inicjatywy

ul. Przebendowskiego 12, 84-100 Puck

Sekretariat Główny:

Tel. 58 350 61 41 / Fax: 58 736 43 10

e-mail: biuro@pozytywneinicjatywy.pl